PL | EN

Kamień, na pozór prosty i zwyczajny, w rzeczywistości ma wiele twarzy. Doskonałym potwierdzeniem tej tezy, jest różne zastosowanie kamienia w ogrodzie.

Kamień w ogrodzie kojarzy się przede wszystkim z ogródkami skalnymi oraz kamiennymi ścieżkami, które są praktyczne i estetyczne jednocześnie. Należy jednak pamiętać, że zawężanie i upraszczanie wykorzystania kamienia w ogrodzie do dwóch rozwiązań, jest kierunkiem niewłaściwym, który może wprowadzić w błąd – istnieje wiele alternatywnych możliwości w zakresie wykorzystania kamienia w ogrodzie. Poniżej prezentujemy kilka atrakcyjnych rozwiązań.

Meble ogrodowe – przede wszystkim wykonane z efektownego piaskowca ławki i stoły będą nie tylko trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, ale przede wszystkim oryginalne pod względem estetycznym. Kamienne stoły i ławy można potraktować jako praktyczną ozdobę, dla której deszcz, wiatr, a nawet śnieg nie stanowią najmniejszego problemu. Co ważniejsze, meble ogrodowe z piaskowca doskonale komponują się z roślinami ozdobnymi oraz pozostałymi elementami ozdobno-wyposażeniowymi w ogrodzie.

kamień ogrodowy kielce

Doskonałą ozdobą okazują się także donice do kwiatów, wykonane z piaskowca – eleganckie i niebanalne, współgrające z każdym stylem ogrodu. Na rynku dostępne są kamienne donice ogrodowe w szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej, dzięki czemu znalezienie optymalnego rozwiązania nie powinno stanowić problemu.

Ogród ozdobno-rekreacyjny często kojarzony jest z grillowaniem, warto więc zadbać, aby w ogrodzie znalazło się miejsce przeznaczone na grillowanie. Jak wiadomo, jest to miejsce, w którym przyrządzane jest jedzenie, dlatego też powinno być ono zaprojektowane z uwzględnieniem strony estetycznej i funkcjonalnej jednocześnie.
Grille lub kominki ogrodowe wykonane z piaskowca, poza tym, że są trwałe i efektowne, odznaczają się ponadto trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu mogą służyć nawet przez kilka sezonów.

Kamień piaskowiec - Kielce

Kamień to doskonały materiał, z którego można wykonać przybrzeżne opaski, które będą otaczały zbiorniki wodne w ogrodzie. Godny uwagi jest tutaj przede wszystkim piaskowiec łupany, który warto wykorzystać przede wszystkim jako efektowne i niebanalne otoczenie oczek wodnych i stawów ogrodowych. W przypadku basenów lepiej wykorzystać piaskowiec szlifowany, który pozwoli stworzyć efektowne i eleganckie obrzeża, podkreślające niezwykły charakter ogrodowego obiektu rekreacyjnego.

Piaskowiec to także idealny budulec, który warto wykorzystać podczas tworzenia wszelkiego rodzaju ozdób, stanowiących element aranżacyjny ogrodu. Mowa tu m.in. o młyńskich kołach, studniach i innych propozycjach, które będą stanowić efektowne i eleganckie dopełnienie znajdującej się w ogrodzie roślinności.

Wybór konkretnego materiału to kwestia indywidualnego gustu, warto jednak pamiętać, że wyjątkową propozycją jest w tym przypadku piaskowiec, który szczególnie efektownie prezentuje się w otoczeniu ogrodowej zieleni.