PL | EN

Granit czy marmur? - to pytanie zadaje sobie wiele osób planujących budowę domu, remont lub aranżację wnętrza. Kwestia ta w szczególny sposób dotyczy miłośników naturalnego kamienia.

Granit, jak wiadomo z lekcji geografii, to jeden z najtrwalszych kamieni, jakie można znaleźć w obrębie naszego globu. Istnieją różne rodzaje granitu, które różnią się przede wszystkim kolorem oraz strukturą wzorów, wśród szerokiego wachlarza barw można znaleźć m.in. odcienie szarości, różu, zieleni, czerwieni, czerni, a także koloru niebieskiego.

Niepodważalną zaletą granitu jest odporność na zarysowania, ścieranie oraz pękanie, ponadto jest to kamień, który ni ulega zniszczeniu ani uszkodzeniu ze względu na działanie wody, mrozu lub wysokich temperatur. Co ważniejsze, jest on odporny na działanie związków chemicznych oraz powstawanie przebarwień.

granit marmur kielce

Wspomniane powyżej właściwości sprawiają, że granit znajduje zastosowanie jako materiał służący do produkowania blatów kuchennych, kominków lub schodów.

Marmur jest, niestety, materiałem stosunkowo kruchym i mało odpornym na działanie kwasów - wynika to przede wszystkim z bardzo dużej zawartości wapienia. Efektem działania kwasów mogą być nieestetyczne przebarwienia. Plamy na marmurowym blacie może pozostawić także sok z cytryny lub ocet.
Wybierając marmur należy liczyć się z trudniejszą konserwacją niż w przypadku granitu, poza tym marmur w niektórych sytuacjach może szarzeć lub tracić poler, co w praktyce oznacza, że zmniejsza się jego połysk oraz gładkość.

Poszukując odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest marmur, czy też granit, warto uwzględnić także zalety marmuru, który od dawna jest uważany za wyjątkowo szlachetny i najbardziej dekoracyjny. Cechą, która w szczególny sposób wyróżnia marmur, jest nade wszystko efektowna, smugowa faktura, dzięki czemu przedmiotowy materiał wyjątkowo dobrze prezentuje się na dużych powierzchniach.

Godny podkreślenia jest także fakt, że marmur to materiał podatny na szlifowanie, cięcie oraz polerowanie, idealnie współgra z innymi materiałami wykończeniowymi, m.in. ze szkłem, stalą i drewnem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację powierzchni marmurowych – w tym celu należy stosować wyłącznie dedykowane środki czyszczące, zawierające substancje wspomagające czyszczenie i konserwację powierzchni marmurowych. Do pielęgnacji marmuru nie wolno używać środków zawierających tłuszcze.

Reasumując, znalezienie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące wyboru pomiędzy marmurem i granitem, jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe.

Planując wykończenie kuchni, zdecydowanie lepiej wybrać granit, nie mniej jednak marmur sprawdzi się idealnie jako rozwiązanie posadzkowe tudzież efektowna okładzina ścienna.