PL | EN

Podjazdy, ścieżki ogrodowe i tarasy z kamienia naturalnego są eleganckie i trwałe. Niestety, uchodzą za dosyć drogie. Jeśli jednak zakup będzie odpowiednio przemyślany, wówczas może się kazać, że za okazyjną cenę uda się nabyć piękną dekorację ogrodu.

Nawierzchnie ogrodowe stanowią ważny element kompozycji otoczenia domu. Z tego powodu warto pomyśleć o użyciu szlachetnego materiału – kamień naturalny to bardzo elegancka oprawa, sprawdzi się w każdym ogrodzie. Można zainwestować w płyty, kostkę lub tłuczeń z różnych rodzajów skał: piaskowca, granitu, bazaltu, wapienia, gabra itd.

Co warte podkreślenia – nie jest trudno wybrać i kupić odpowiedni materiał kamienny. Na rynku dostępne są skały sprowadzane z różnych krajów świata. Śliczny i o wiele tańszy rodzimy materiał skalny można odnaleźć na składach budowlanych lub po prostu w kamieniołomach.

sciezka kamienna w ogrodzie - kielce

Płyty kamienne do ogrodu - cena

Jest zależna przede wszystkim od tego, czy konkretna skała znajduje się w najbliższej okolicy. Tam, gdzie jakiś kamień jest często spotykamy np. na elewacjach, najprawdopodobniej jest łatwo dostępny. Można sprowadzić np. czerwony granit z daleka. Taki proces byłby jednak bardzo drogi. Kosztowny jest przede wszystkim transport tak ciężkiego materiału. Co do zasady im większa jest płaszczyzna płyty, tym wyższa cena. Kostka kosztuje znacznie mniej – z drugiej strony droższa jest robocizna przy układaniu.

Płyty kamienne w ogrodzie - kolor

Naturalne skały są zachwycające – cechuje je szeroka paleta barw (od białego po beż, żółcienie, pomarańcze, zielenie, róże, czerwienie, brązy, szarości i czernie). Co warte podkreślenia – kolor skały jest cechą trwałą, nie zależy od upływu czasu. Zwykle jednak powierzchnie nieco się zazieleniają. Taki stan rzeczy wynika z działalności mchów, glonów i porostów. Wielu lubi efekt nadawany przez żyjątka – skały wydają się wtedy stare, wręcz historyczne. Z drugiej strony mchy i glony sprzyjają powierzchniowej erozji. Z tego powodu zwykle kamienie stosowane w małej architekturze ogrodowej są odpowiednio zabezpieczane, np. środkami impregnującymi. Jeśli chcesz idealnie dobrać kolor kamienia naturalnego, najlepiej obejrzyj go zarówno w stanie suchym, jak i po zmoczeniu. Skały dosyć łatwo nasiąkają wodą.