PL | EN

Kamień naturalny w łazience jest szlachetnym materiałem charakteryzującym się różnorodnymi tonacjami kolorystycznymi. Nic więc dziwnego, że na szeroką skalę był on wykorzystywany już przez starożytnych Greków oraz Rzymian. Do dziś możemy podziwiać arcydzieła, które przetrwały przez stulecia. Do dziś też możemy się nimi inspirować.

Łazienka w kamieniu - jaki kamień wybrać?

Przy aranżacji łazienki zastosowanie najczęściej znajduje marmur, granit i onyks, choć sporą popularnością cieszy się także wapień i trawertyn. Każdy z tych materiałów w pewnym stopniu różni się od siebie, inna jest bowiem ich wytrzymałość na ścieranie, stopień absorbowania wody oraz odporność na działanie chemikaliów. Tylko od nas zależy, czy powierzchnia kamienia będzie matowa, szlifowana, polerowana, promieniowana, czy też piaskowana.

Jeszcze przed umieszczeniem kamienia na ścianach i podłodze łazienki wskazane jest dobre zaizolowanie wszystkich tych powierzchni, na których się on pojawi. Dobrze też, jeśli zadba się o ich ochronę przed szkodliwym wpływem wilgoci. Gatunek kamienia powinien być uzależniony od tego, w jakich miejscach ma być on umieszczony. Jeśli więc mamy do czynienia z miejscami w szczególny sposób narażonymi na kontakt z wodą, najlepiej zdecydować się na kamień polerowany. Z kolei na podłodze powinien znaleźć się kamień z powierzchnią antypoślizgową. Zdaniem ekspertów najlepiej w tym kontekście sprawdza się granit o bardzo dużej wytrzymałości. Może pojawić się on na blatach kuchennych, parapetach, a także na półkach.

Ciekawym kamieniem jest też marmur ceniony przede wszystkim z uwagi na swoją atrakcyjność wizualną. Niestety, należy liczyć się z tym, że nie jest on odporny ani na przebarwienia, ani na zarysowania. Innym ciekawym rozwiązaniem jest trawertyn zwracający na siebie uwagę ze względu na obecność ciepłych, naturalnych barw. To kamień wyjątkowo delikatny, z porowatą powierzchnią, który montuje się z wykorzystaniem specjalnych zapraw oraz klejów.

blat kamienny do łazienki

Podłoga i ściany w łazience prezentują się też znakomicie, jeśli pojawiają się w nich płyty kamienne w różnych odmianach. Oczywiście, wcale nie trzeba pokrywać w ten sposób całych ścian, nawet fragmenty przedstawiają się bowiem znakomicie konfrontowane z gładką ścianą.

Ciekawym rozwiązaniem jest też kamień łupany.