PL | EN

Kamień naturalny jest coraz częściej wybierany jako materiał na podłogi wewnątrz i na zewnątrz domów. Jeśli chodzi o wnętrza, tak naprawdę możemy swobodnie decydować o tym, jaki jego rodzaj wybrać.

Praktyczny granit

Jednym z najczęściej wybieranych kamieni na zewnętrzne podłogi jest z pewnością granit. Nie powinno być to jednak zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, iż jest to wyjątkowo wytrzymały materiał. Granit jest odporny na działanie najróżniejszych czynników zewnętrznych, takich jak znaczne różnice temperatur czy opady kwaśnych deszczy, ale na jego stan nie wpływają również niektóre chemikalia, jest wytrzymały na znaczny nacisk, nie ściera się łatwo i nie nasiąka. Jedyną wadą granitu jest to, iż może on nie spełniać naszych oczekiwań pod względem estetycznym. W kwestii kolorystyki czy faktury granitu, wybór jest bardzo ograniczony, w związku z czym niektórzy ostatecznie rezygnują z wykorzystania tego materiału.

Popularny bazalt

W przypadku podłóg zewnętrznych, bardzo często korzysta się również z bazaltu, który jest polecany przez specjalistów w tej dziedzinie. Doskonale sprawdza się on jako materiał zewnętrzny z uwagi na to, iż jest to skała wulkaniczna, a więc bardzo wytrzymała. Bazalt posiada niską ścieralność, przez co doskonale znosi nawet bardzo wysokie natężenie ruchu. Oprócz tego, dobrze radzi sobie również z dużymi obciążeniami, ma niską nasiąkliwość i jest bardzo odpornym materiałem. Nie straszne są mu najróżniejsze chemikalia, w tym kwasy. Dzięki temu, nie musimy się obawiać zacieków oraz wszelkich wykwitów.

Estetyczne skały metamorficzne

Wśród innych materiałów wykorzystywanych na zewnątrz domów, znajdują się również skały metamorficzne, takie jak gnejsy, kwarcyty oraz serpentynity. Należą one do skał przeobrażonych, a to oznacza, że chociażby porównując je do granitów, cechują się znacznie mniejszą odpornością oraz wytrzymałością. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy ich stosować na zewnątrz.

Co więcej, zarówno gnejs, jak i kwarcyt są bardzo popularnymi materiałami, wykorzystywanymi do wykańczania zewnętrznych części domu. Ich budowa jest bowiem bardzo zwarta, a dodatkowo cechują się one niską nasiąkliwością oraz ścieralnością. Można zatem śmiało stwierdzić, że ich właściwości mechaniczne są bardzo dobre.

Powodem, dla którego tak wiele osób interesuje się właśnie tymi materiałami, jest niezwykle szeroki wybór pod względem kolorystyki oraz dostępnych faktur. Kamienie te fantastycznie się prezentują i są bardzo oryginalne, dlatego wyglądają świetnie zastosowane chociażby na schodach czy podjazdach.