PL | EN

Schody z kamienia stanowią istotną część każdego budynku mieszkalnego - są podstawowym elementem komunikacji pionowej mieszkańców. Przy ich tworzeniu można stosować różne materiały, jak na przykład kamień, który znacząco wpływa na estetykę budynku.

Schody z kamienia naturalnego

Do wykonania schodów z kamienia naturalnego służą surowce o charakterystycznych właściwościach. W tym przypadku najważniejsze cechy to duża twardość i niska ścieralność materiału, dlatego na schody świetnie sprawdzi się granit, sjenit bazalt, piaskowiec, twardy wapień i marmur. Przydatności poszczególnych rodzajów kamienia na schody wyznacza tab.3 Norma archiwalna PN-B 11205:1996. Norma ta opisuje zalecane właściwości fizyczno-wytrzymałościowe dla podstawowych materiałów kamiennych stosowanych na schody.

Schody wewnętrzne z kamienia - konstrukcja

Kamień zwykle wykorzystywany jest jedynie na zewnętrzną warstwę schodów, natomiast podstawę konstrukcji wykonuje się z żelbetu. Schody z kamienia naturalnego z całymi stopniami obecnie nie są często produkowane, gdyż taki projekt wiąże się z dużym kosztem materiału i robocizny. Wyjątkiem są schody w renowacjach budynków zabytkowych. Stopnie w całości wykonane z kamienia można również czasem spotkań jako schody zewnętrzne prowadzące do wejścia.

schody z kamienia kielce

Ważne wymiary w projektowaniu schodów

Przy stopniach o długości 120-140 cm potrzebne jest głębokie oparcie w ścianie nośnej klatki schodowej, dlatego w tej sytuacji należy wznosić ściany grubsze niż zazwyczaj, o grubości przynajmniej 30-40 cm. Do wykonania okładzin kamiennych stosowane są tradycyjnie grubsze okładziny stopni (od 3 cm) oraz cieńsze okładziny podstopni (najczęściej 2 cm).

Antypoślizgowość schodów zewnętrznych z kamienia naturalnego

Przy tworzeniu schodów zewnętrznych z kamienia należy zwrócić szczególną uwagę na antypoślizgowość stopnic. Wymagane jest zwiększenie przyczepności nawierzchni, co wpłynie na większe bezpieczeństwo użytkowników schodów. W tym celu wykonuje się groszkowanie, piaskowanie lub wypalanie. Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie w wewnętrznej strefie budynku, gdzie stopnie mogą być mokre. Wówczas mogą być potrzebne paski bądź dywaniki antypoślizgowe. Jedynie nie ma takiej konieczności w przypadku stopnic z piaskowca, które przeważnie wykonuje się w fakturze szlifowanej, przez co są one wystarczającą szorstkie. Wiele osób sypie schody solą, aby zlikwidować oblodzenie i zmniejszyć ryzyko poślizgu. Nie jest to jednak najlepszy pomysł jeśli mamy schody z kamienia naturalnego - sól może powodować degradację kamienia i powstanie wykwitów na powierzchni. Należy po prostu odśnieżać schody, albo można wcześniej pomyśleć o zewnętrznej instalacji ogrzewania schodów i podestu, która posłuży do wytapiania śniegu.

Kamień stosowany do wykończenia schodów jest świetnym materiałem jeżeli chcemy nadać klatce schodowej czy innej strefie ciekawej i atrakcyjnej formy. Schody z kamienia z pewnością wpłyną na standard wykończenia budynku.

Warto rozważyć taki projekt, szczególnie, że w obecnie mamy do wyboru różne rozwiązania systemowe konstrukcji schodów, co szczególnie przyspiesza ich budowę. Przykładowo w budownictwie jednorodzinnym możemy zdecydować się na tzw. schody samonośne o nowoczesnym i lekkim wyglądzie. Jest to idealna alternatywa dla tradycyjnych, ciężko wyglądających schodów z kamienia.