PL | EN

Kiedyś o parapetach nie myślało się zbyt wiele. Ważne było, że w ogóle są i że można na nich stawiać donice z kwiatami dla lepszej dekoracji. Zwykle były białe i przez to ciężkie do utrzymania w czystości. Już jakiś czas temu dostrzeżono jednak potencjał jaki w nich tkwi – i dzięki któremu można naprawdę dodać pomieszczeniom sporo szyku.

Oczywiście, najważniejsze są parapety wewnętrzne – zwłaszcza te, które mamy zamiar odsłonić. Na szczęście w tej chwili odchodzi się już od pomysłów zasłaniania ich firankami czy zasłonami. Zmyślne upięcia sprawiły, że parapety zostały wydobyte dla pomieszczeń – i że zaczęto dbać o ich odpowiedni wygląd. Żeby prezentowały się możliwie jak najlepiej, dobrze jest wybrać te granitowe czy marmurowe.

Kiedyś były synonimem luksusu – dziś są dostępne dla każdego! Choć wyglądają nadal luksusowo!Parapety zewnętrzne kamienne - Kielce


Współczesne parapety kamienne mogą występować w naprawdę wielu rodzajach – począwszy od koloru, aż do wielkości czy grubości. Możliwości technologiczne jakie obecnie posiadamy pozwalają na przykład na wykonanie płyty cienkiej na 2 centymetry, a wykończenia czy wymiary są już nieograniczone. Tak naprawdę jedyne co jest ograniczeniem to wyobraźnia konkretnego zamawiającego i potrzeby wnętrza – do którego przecież parapet musi idealnie pasować!

Niektórzy decydują się między innymi na ozdobne frezowanie na brzegach kamienia, dzięki czemu całość wygląda nieco jak w pałacu. Możliwe jest też połączenie parapetu z blatem kuchennym – stworzenia z nich jednej całości. Takie rozwiązania świetnie pasują do kuchni czy do jadalni i z pewnością wyglądają bardzo oryginalnie, nowocześnie. Podobnych pomysłów jest w tej chwili wiele – jest więc w czym wybierać!


Parapety granitowe i marmurowe - Kielce


Parapety granitowe odznaczają się wyjątkową odpornością i solidnością. Są też odporne na wodę i na zaplamienia – nie odbarwiają się pod ich wpływem. Granit nie blaknie również pod wpływem światła słonecznego, które przedostaje się do środka przed odsłonięte okna. Jak więc widać, jest świetnym wyborem do domu. Występują głównie w ciemnych kolorach, choć nie jest trudno znaleźć na przykład wersje złotawe.  Parapety z marmuru są bardziej miękkie i chłonne, ale za to odporne na zarysowania.

Łatwiej też po latach przywrócić im pierwotną świeżość – wystarczy tylko lekko zeszlifować ich powierzchnię. Możliwości co do wyboru koloru czy wymiaru takiego parapetu jest bez liku! Większa plastyczność przekłada się bowiem na zdolność wykonywania ich w wielu formach. Bez wątpienia wśród propozycji, jakie się w tej chwili pojawiają, każdy klient znajdzie coś idealnego dla siebie i dla konkretnego wnętrza.