PL | EN

Ogrodzenia wykonane z kamienia stają się coraz popularniejsze, co jednak nie jest niczym zaskakującym. Nie tylko bardzo dobrze wyglądają, ale także są niezwykle trwałe, nie musimy ich konserwować i doskonale spełniają swoją rolę, oddzielając dom i ogród od sąsiadów czy drogi.

Musimy jednak bardzo skrupulatnie zaplanować takie ogrodzenie, pamiętając o tym, że na przykład na niewielkich działkach, ciemny kamień może dodawać wrażenia ciężkości. W takim przypadku, dobrze jest nieco to przełamać, chociażby przy pomocy drewnianych albo metalowych przęseł.

Najlepszy kamień na ogrodzenie ogrodu

Tak naprawdę, ogrodzenie możemy zbudować z każdego rodzaju kamieni. Jedyne o czym należy pamiętać to fakt, iż cechują się one różną trwałością.

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze ogrodzenie przetrwało wiele lat, powinniśmy wybrać tak naprawdę niezniszczalne kamienie, takie jak sjenit, kwarcyt, granit, bazalt czy porfir. Mają one jednak dość dużą wadę, jaką jest bardzo trudna obróbka. Pod uwagę powinniśmy także wziąć to, iż ich wygląd jest bardzo surowy i nie każdemu może się podobać takie ogrodzenie w ogrodzie.

Osoby, którym zależy na przyjemnym wyglądzie ogrodzenia, powinny skorzystać z piaskowca albo wapieńca. Mają one chropowatą fakturę oraz ciepłe barwy, dzięki czemu świetnie wpasowują się w roślinność znajdującą się w ogrodach. Co bardzo ważne, są one łatwe w obróbce, ale ulegają niszczeniu pod wpływem wody. Dlatego też, budując ogrodzenie z takiego materiału, warto jest dodatkowo przykryć takie mury daszkami. Należy też wspomnieć, że na skałach tego rodzaju może pojawiać się mech lub porosty, przede wszystkim w miejscach, które są zacienione i wilgotne.

Bardzo często, osoby projektujące ogrodzenia, korzystają z kamieni polnych, które są niezwykle różnorodne pod względem kolorów. W przypadku kamieni polnych, warto pomyśleć o ich wykorzystaniu w murach cyklopowych, do których idealnie pasują.