PL | EN

Schody to podstawowy ciąg komunikacji pionowej dla osób użytkujących dany budynek, a przez to jedną z najważniejszych jego części. Uzależniony od zastosowanych materiałów oraz struktury kształt schodów wpływa na estetykę aranżacji.

 

Schody z kamienia naturalnego 

Dużą twardością oraz niewielką ścieralnością charakteryzują się schody granitowe, sjenitowe, bazaltowe, marmurowe oraz wykonane z twardego wapienia i piaskowca, a więc schody z kamienia naturalnego. W tab.3 przedstawiamy przydatność danych rodzajów kamienia na schody. Zalecane właściwości fizyczno-wytrzymałościowe podstawowych materiałów kamiennych używanych do produkcji schodów znajdziemy w normie archiwalnej PN_B 11205:1996. Zazwyczaj główna konstrukcja schodów zbudowana jest z żelbetu, a płyty kamienne pokrywają jedynie zewnętrzną warstwę okładzinową. Dyktowane jest to przyczynami ekonomicznymi, z uwagi na duże koszty materiałów i robocizny odchodzi się obecnie od budowy całych stopni blokowych z kamienia naturalnego.
Takie rozwiązania wykorzystuje się nadal przy renowacji zabytków lub budując schody zewnętrzne. Jeśli stopnie mają długość 120-140 cm, wymagane będzie znacznie głębsze niż zwyczajowo stosowane oparcie w ścianie nośnej klatki schodowej. Stosuje się wówczas ściany o grubości minimum 30-40 cm.
Tradycyjnie do produkcji okładzin kamiennych stosuje się grubsze okładziny stopni (minimum 3 cm) natomiast cieńsze okładziny podstopni (zazwyczaj 2 cm).

 

Schody z kamienia - zewnętrzne - Kielce

Projektując schody zewnętrzne musimy szczególną uwagę zwrócić na antypoślizgowość stopni. Dlatego też stosuje się zwykle stopnie groszkowe, piaskowe i wypalane, co pozwala uzyskać większą przyczepność, co skutkuje zwiększonym bezpieczeństwem użytkowania schodów. W odwrotnym przypadku, jeśli na schody zewnętrzne, które mogą być mokre, stosujemy stopnie polerowane, należy zastosować w pasie stawiania stóp dodatkowy element antypoślizgowy, na przykład paski lub dywaniki. Unikniemy tego, wybierając stopnie z piaskowca, którego faktura pozostaje odpowiednio szorstka.
Szczególną sytuację obserwujemy w czasie oblodzenia i zaśnieżenia, które zdecydowanie zwiększa śliskość nawierzchni zewnętrznych. Schody zewnętrzne powinny być odśnieżane bądź dodatkowo ogrzewane. Solenie powierzchni w celu ograniczenia śliskości niszczy kamień naturalny lub powoduje powstawanie wykwitów na jego powierzchni.

schody z kamienia kielce

Schody wejściowe z kamienia - Kielce

Schody z kamienia naturalnego nie tracą na popularności ze względu na swoją wyjątkową trwałość oraz wspaniały efekt, jaki dają w aranżacji. Obecnie można znacznie przyspieszyć budowę klatek schodowych i schodów, dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych. Na przykład zastosowanie nowoczesnych schodów samonośnych o lekkim wyglądzie. Od wewnętrznej strony stopnie łączone są elementami stalowymi, natomiast zewnętrznie wspierane o ścianę za pomocą łączników systemowych. Ich lekka, ażurowa konstrukcja o nowoczesnym wyglądzie sprawia, że chętnie wybierane są do aranżacji domów jednorodzinnych. Kamień zastosowany na schody podnosi standard wykończenia budynku a wykończona tak klatka schodowa i schody stanowią interesującą i efektowną aranżację.