PL | EN

Zastosowanie kamienia naturalnego we wnętrzach wciąż budzi pewne wątpliwości. Niektórzy uważają, że jest zbyt zimny w odbiorze wizualnym i będzie ochładzał wnętrze, zamiast czynić go bardziej domowym, przytulnym. Oczywiście, jest to jak najbardziej prawda, jeśli całość aranżacji zostanie przygotowana nieumiejętnie.

Dlatego właśnie warto zdać się na wyczucie smaku profesjonalistów, posłuchać ich rad i nauczyć się jak wiele zależy od oświetlenia czy dodatków! Zdecydowanie kamień naturalny w każdym pomieszczeniu będzie się genialnie prezentował, jeśli tylko da się mu szansę i jeśli tylko umieści się go w odpowiednim miejscu, w odpowiedni sposób. Od czego wszystko zależy i dlaczego warto zdecydować się na taki naturalny, nietypowy materiał?

Czemu właśnie kamień naturalny?

We wnętrzach najczęściej króluje drewno – które jednak, jak każdy przyzna, jest dosyć kłopotliwe, choć wygląda pięknie. Trzeba jednak regularnie je zabezpieczać przed szkodliwymi czynnikami, jakie oddziałują na nie nawet w środku – na przykład wilgoć płynącą z kuchni czy z łazienki. Kamień naturalny także jest częścią natury, choć nieożywionej. Pasuje jednak do współczesnych wnętrz, które do owej natury wyraźnie nawiązują. Trzeba tylko umiejętnie dobrać do niego kolorystykę wnętrza, ustawić właściwie oświetlenie, jak też wybrać właściwe meble, podłogę i wszystkie inne elementy. Na pewno jest to wymagający aranżacyjnie materiał, ale jak pięknie potrafi wyglądać! Kamień naturalny we wnętrzach może pełnić funkcję posadzki, schodów, blatów kuchennych, albo też zostać umieszczony na ścianach.

Będzie także świetnym otoczeniem kominka – wytrzymałym i solidnym, co się bardzo ceni. Często umieszczany jest na zewnątrz domu, na przykład na elewacji, albo jako posadzka na tarasie. Dlatego warto uczynić cały budynek spójnym i włączyć kamień naturalny także do aranżacji wnętrz.

Do jakich wnętrz pasuje kamień naturalny?

Na pewno nie można umieszczać kamienia naturalnego wszędzie – są jednak pewne zasady, których warto się trzymać. Szczególnie pasuje on bowiem do wnętrz eleganckich, ekskluzywnych. Jeśli chcemy podnieść rangę swojego domu, na pewno będzie to dobry pomysł, od którego będzie można umiejętnie zacząć. Okładzina z naturalnego kamienia sama w sobie jest dosyć dekoracyjna. Każda część jest absolutnie wyjątkowa, niepowtarzalna – to się bardzo ceni i warto to podkreślić!

Kamień naturalny pasuje też do wnętrz, w których mieszkają alergicy. Jeśli ktoś ma uczulenie na pyłki, kurz, częste podrażnienia i tak dalej, powinien użyć w domu tego materiału. Nie wydziela on żadnych substancji toksycznych, nie uczula, nie emituje szkodliwego promieniowania i jest bezpieczny dla środowiska. Posiada więc mnóstwo pozytywnych cech, do których można dodać ciekawy wygląd. Pod wpływem temperatury kamień nie zmienia swoich właściwości oraz wyglądu, a w dodatku jest to materiał wielokrotnego użytku – może być obrabiany wielokrotnie. Jest też wyjątkowo odporny, więc to trwały element do każdego domu!