PL | EN

Marmur jest naturalnym materiałem wykorzystywanym powszechnie  aranżacji nowoczesnych wnętrz. Marmury wykorzystywano w historii do wznoszenia budowli i do tworzenia posągów w wielu kulturach na całym świecie. Jest na tyle trwałym i atrakcyjnym materiałem, że marmurowe budowle zostały w doskonałej świetności do naszych czasów, choć powstały wieki temu. 

 

Zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą płytek marmurowych w naszym salonie StoneCenter w Kielcach

 

Marmur posiada charakterystyczna strukturę w postaci delikatnych, poszarpanych barwnych żył. Występuje w przyrodzie w wielu odmianach kolorystycznych. Jest na tyle atrakcyjną formą wykończeniową, że fachowcy często starają się odwzorować tą piękną strukturę za pomocą na przykład farb. Oczywiście nic nie dorówna samemu kamieniowi. Aranżacje z jego udziałem prezentują się bardzo atrakcyjnie i wprowadzają element luksusu do wnętrz. 

Co warto wiedzieć o tym naturalnym budulcu powszechnym na całym świecie?

Jak powstaje marmur? 

Marmur jest efektem końcowym przeobrażenia pierwotnych skał wskutek działania wysokiego ciśnienia i temperatury, Wyjściową skała dla marmurów są wapienie, głównie kalcytowe i dolomitowe. Przeobrażenie wapieni z domieszkami różnych minerałów powoduje powstanie charakterystycznych smug  marmurach.  Barwa marmuru jest uzależniona od składu tych skał i występuje w rozpiętości: od białej, przez żółtawą (północna Afryka), różową, purpurową (z Turcji) aż po czarną.

 

Zastosowanie płytek marmurowych?

Marmur daje szerokie możliwości użytkowe. Jest naturalnym kamieniem, więc jest on przystosowany do istnienia w przyrodzie. Trudne warunki atmosferyczne nie przyniosą mu raczej żadnej szkody - słońce, deszczy czy mróz to dla nich nic groźnego.Jest to więc materiał budowlany, który można stosować na zewnątrz, na przykład na tarasie.

We wnętrzach - z marmuru powszechnie wykonuje się posadzki. Mają one przewagę nad panelami, a nawet przed drewnianymi podłogami. Marmur jest posadzką niezwykle trwałą i niebywale dekoracyjną. Posadzki z marmuru można położyć w każdym pomieszczeniu. Marmur to materiał wykończeniowy na ściany (na przykład do wypełnienia przestrzeni pomiędzy kuchennymi szafkami), na blaty kuchenne i parapety.  Marmurami wyłożone są hole luksusowych hoteli, banków, teatrów i galerii handlowych.


Płytki marmurowe do łazienki, kuchni czy do salonu - wskazówki

Ze względu na to, że marmur jest kamieniem naturalnym, ma on naturalne wybarwienia, niekoniecznie kompatybilne ze sobą na każdej płytce. Odcienie poszczególnych z nich mogą się nieco między sobą różnić, Zanim płytki zostaną przyklejone do posadzki, Warto rozłożyć je i przypasować na sucho, Unikniemy w ten sposób niespodzianek i zawodu. Można z nich uzyskać naprawdę świetny efekt, gdy przyłożymy do tego trochę starań.  I po drugie - nie dajmy sobie wcisnąć płytek pierwszego gatunku, które mają źle skalibrowane narożniki - powinny być one idealnie prostokątne!


Pielęgnacja marmuru

Płytki z marmuru sprzedawane są po uprzednim idealnym wypolerowaniu wierzchniej warstwy. Dzięki temu uzyskuje się piękny efekt błyszczenia podłogi. Powierzchnia jest idealnie gładka, bez rys. Podczas użytkowania nie da się uniknąć powstanie pewnych drobnych przetarć.Z marmurowych podłóg - jak praktycznie ze wszystkich innych - należy na bieżąco usuwać piasek, błoto i zanieczyszczenia stałe. Marmur odkurzamy odkurzaczem z odpowiednią końcówką, zamiatamy, myjemy delikatnym środkiem myjącym. Obecność piasku i zanieczyszczeń na podłodze z marmuru spowoduje powstawanie drobnych rysek i postępującego zmatowienia powierzchni.

Niektóre zarudzenia mogą trwale przebarwić kamień, dlatego należy je natychmiast usuwać. Do takich rzeczy należy wino,  kawa, soki owocowe.  Wycieramy je natychmiast. Absolutnie zabronione jest próbowanie czyszczenia marmuru wybielaczami, octem czy środkami kwaśnymi.

Posiadając marmurowe posadzki warto zawczasu zaopatrzyć się w bezpieczne środki do czyszczenia właśnie tego kamienia. Środki do czyszczenia marmuru można kupić u producenta płytek i w wielu miejscach w internecie. Występują one w postaci płynu lub proszku czyszczącego. Niektóre środki są dedykowane tylko do konkretnych plam.

 

Zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą płytek marmurowych w naszym salonie StoneCenter w Kielcach